Scania conventional Topline chromium plated tank semitrailer "Canadas Freedom" (E)
Product number:
121002
Listprice:
€49.90
An exotic of these new releases is without a doubt the Scania Hauber from Spain. The model is – just like the original – equipped with an elaborate, multi-color motif. The drivers cab with the high roof carries a lot of ornaments like chromed light clamps or a chromed ram protection. The model is equipped with a chromium tank trailer, perfectly matching the tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Canadas Freedom |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 275 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An exotic of these new releases is without a doubt the Scania Hauber from Spain. The model is – just like the original – equipped with an elaborate, multi-color motif. The drivers cab with the high roof carries a lot of ornaments like chromed light clamps or a chromed ram protection. The model is equipped with a chromium tank trailer, perfectly matching the tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Canadas Freedom |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 275 g |
| Release Date | November/December 2007 |