Scania conventional TL semitrailer„Wirth Agrar“
Product number:
313018
Listprice:
€47.95
The model vehicles of the company Wirth Agrar from Illertissen so far produced by Herpa have enjoyed particular popularity. A new addition to the fleet of the family-run company is this Scania conventional pulling a bulk material trailer. The striking Scania conventional is equipped with a lamp bar and two fanfares.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.1 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The model vehicles of the company Wirth Agrar from Illertissen so far produced by Herpa have enjoyed particular popularity. A new addition to the fleet of the family-run company is this Scania conventional pulling a bulk material trailer. The striking Scania conventional is equipped with a lamp bar and two fanfares.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 82.1 g |
| Release Date | March/April 2021 |