Scania conventional TL 04 silo semitrailer "Melmer" (A)
Product number:
120814
Listprice:
€49.90
“It should be something special“ said the company owner Rupert Melmer. In the fall of 2005, it was decided to purchase a Scania conventional Topline tractor and to combine it with a silo semitrailer. Knud Tiroch was contracted to design the complete truck before it made its way to the truck tuner specialists ACM in Belgium. The new Austrian Showtruck is released by Herpa in its original form, including chassis body components on the tractor. The model is released in limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 244.2 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
“It should be something special“ said the company owner Rupert Melmer. In the fall of 2005, it was decided to purchase a Scania conventional Topline tractor and to combine it with a silo semitrailer. Knud Tiroch was contracted to design the complete truck before it made its way to the truck tuner specialists ACM in Belgium. The new Austrian Showtruck is released by Herpa in its original form, including chassis body components on the tractor. The model is released in limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 244.2 g |
| Release Date | May/June 2006 |