Scania conventional teletrailer semitrailer with concrete beam "Riwatrans"
Product number:
156714
Listprice:
€39.50
Herpa presents this Scania Hauber with Nooteboom trailer with completely new designed load and a long concrete beam. Especially new assembled brackets fasten the extra-long load on the telescopic trailer. The model will be delivered with the December 2009 novelties.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa presents this Scania Hauber with Nooteboom trailer with completely new designed load and a long concrete beam. Especially new assembled brackets fasten the extra-long load on the telescopic trailer. The model will be delivered with the December 2009 novelties.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |