Scania conventional silo semitrailer "Wirtz"
Product number:
151931
Listprice:
€22.50
The forwarding company Wirtz, based in the German town of Bornheim, not only operates a large number of refrigerated box trailers, but also this Scania Conventional silo semitrailer. The vehicle is constantly underway between the Ruhr Basin, Lyon in France and Munich. The Herpa miniature will be delivered with a silver lacquered silo and a tractor in ultramatin-blue, exactly as the actual trailer truck. The model is printed with the eye-catching corporate logo on many sides, and will be released in a one-time only limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Wirtz, based in the German town of Bornheim, not only operates a large number of refrigerated box trailers, but also this Scania Conventional silo semitrailer. The vehicle is constantly underway between the Ruhr Basin, Lyon in France and Munich. The Herpa miniature will be delivered with a silver lacquered silo and a tractor in ultramatin-blue, exactly as the actual trailer truck. The model is printed with the eye-catching corporate logo on many sides, and will be released in a one-time only limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wirtz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silber |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.5 g |
| Release Date | January/February 2006 |