Scania conventional rigid tractor with TU3 trailer "Circus Krone"
Product number:
154918
Listprice:
€22.00
With the circus Crown, the first Herpa carny tractors in the design of the famous circus company are released. The Scania Hauber is also equipped with a Goldhofer TU3 heavy-duty trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the circus Crown, the first Herpa carny tractors in the design of the famous circus company are released. The Scania Hauber is also equipped with a Goldhofer TU3 heavy-duty trailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | July/August 2008 |