Scania conventional rigid tractor "Circus Krone/Scania Munich"
Product number:
157308
Listprice:
€14.50
In 1950, the famous Circus Krone was founded by Carl Krone jr.. The circus is just as popular today. Since 1919, the circus maintains a domicile in Munich. Herpa has been releasing models featuring the design of the leading circus company for a fairly long time. This time, we offer a Scania conventional rigid tractor with beige stripes, which – in cooperation with the Scania subsidiary Munich - was then added to the fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1950, the famous Circus Krone was founded by Carl Krone jr.. The circus is just as popular today. Since 1919, the circus maintains a domicile in Munich. Herpa has been releasing models featuring the design of the leading circus company for a fairly long time. This time, we offer a Scania conventional rigid tractor with beige stripes, which – in cooperation with the Scania subsidiary Munich - was then added to the fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 42 g |
| Release Date | July/August 2010 |