Scania conventional glass transporter semitrailer "Interliner" (A)
Product number:
152631
Listprice:
€22.50
The Austrian Interliner Transportation Company operates this latest design Scania Conventionaltractor hauling a special glass transporter semitrailer. The unique truck combination, in its striking company colors, is operated across Europe. The Herpa miniature is an authentic replica of the original vehicle and is released in a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / gray / orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Austrian Interliner Transportation Company operates this latest design Scania Conventionaltractor hauling a special glass transporter semitrailer. The unique truck combination, in its striking company colors, is operated across Europe. The Herpa miniature is an authentic replica of the original vehicle and is released in a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Interliner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / gray / orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72.6 g |
| Release Date | September/October 2006 |