Scania conventional dump semitrailer "Wittwer" (CH)
Product number:
154482
Listprice:
€23.50
The forwarding company Martin Wittwer from Wettenwil in Switzerland has specialized in heavy load transports and the transport of bulk cargo. We have produced a dump semitrailer with the large volume Carnehl trough in the Swiss company’s design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Martin Wittwer from Wettenwil in Switzerland has specialized in heavy load transports and the transport of bulk cargo. We have produced a dump semitrailer with the large volume Carnehl trough in the Swiss company’s design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Martin Wittwer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 55 g |
| Release Date | May/June 2008 |