Scania conventional container semitrailer "BS Hafen / Florens"
Product number:
151498
Listprice:
€22.50
The tractor of this semitrailer, a facelifted Scania conventional, features advertisement for the Braunschweig port. The loaded container carries the company design of Florens, specialized in container distribution, which has its headquarters in Hong Kong and San Francisco.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BS Hafen Florens |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | September/October 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The tractor of this semitrailer, a facelifted Scania conventional, features advertisement for the Braunschweig port. The loaded container carries the company design of Florens, specialized in container distribution, which has its headquarters in Hong Kong and San Francisco.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BS Hafen Florens |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / blue / brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | September/October 2005 |