Scania conventional chrome-plated tank semitrailer "Roehlich"
Product number:
155045
Listprice:
€24.00
The Röhlich GmbH is a forwarding company from Marktoberdorf and has specialized in long-distance haulage and milk transport. The company owns a fleet with 30 vehicle units. The original of this Herpa model is from the transport segment milk. The tank body is chromium-plated and authentically designed.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Röhlich GmbH is a forwarding company from Marktoberdorf and has specialized in long-distance haulage and milk transport. The company owns a fleet with 30 vehicle units. The original of this Herpa model is from the transport segment milk. The tank body is chromium-plated and authentically designed.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Röhlich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2008 |