Scania conventional cement silo semitrailer "Riwatrans"
Product number:
154239
Listprice:
€22.00
The fleet of the forwarding company Riwatrans will be extended in the beginning of 2008 with two modern vehicles. Among them an Actros M with a standing silo and according, moveable tilt mechanism and a cement silo semitrailer with a Scania conventional tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.1 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fleet of the forwarding company Riwatrans will be extended in the beginning of 2008 with two modern vehicles. Among them an Actros M with a standing silo and according, moveable tilt mechanism and a cement silo semitrailer with a Scania conventional tractor.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.1 g |
| Release Date | January/February 2008 |