Scania conventional box semitrailer "SAF"
Product number:
278492
Listprice:
€27.18
SAF is one of Europe’s leading manufacturers of axle and pneumatic spring aggregates for trailers and semi trailers with three manufacturing bases in Germany. This model was produced in similar design (Private Collection) for the advertising agency of SAF to be given away to good customers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SAF |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 250 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
SAF is one of Europe’s leading manufacturers of axle and pneumatic spring aggregates for trailers and semi trailers with three manufacturing bases in Germany. This model was produced in similar design (Private Collection) for the advertising agency of SAF to be given away to good customers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | SAF |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 12/2005 |
| Limited quantity | 250 |