Scania CG 17 XT 6x6 teletrailer semitrailer, communal orange
Product number:
311403
Listprice:
€37.95
In addition to the series of communal orange vehicles, Herpa produces this Scania CG 17 6×6 tractor, which pulls a four-axle teletrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | communal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In addition to the series of communal orange vehicles, Herpa produces this Scania CG 17 6×6 tractor, which pulls a four-axle teletrailer.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | communal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 83.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |