Scania CG 17 road sweeper, communal orange
Product number:
310888
Listprice:
25,17 €
With the latest Scania CG 17 cab, the sweeper known from Herpa with its tilting body is produced in orange to complement the construction fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the latest Scania CG 17 cab, the sweeper known from Herpa with its tilting body is produced in orange to complement the construction fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44 g |
| Release Date | November/December 2019 |