Scania CG 17 Meiller tipper, grey / yellow
Product number:
315647
Listprice:
€27.95
The second model that will be released in the new construction vehicle series is the Scania CG 17 as a 4-axle construction tipper with the current Meiller trough. The model is equipped with the XT bumper in a yellow/black color scheme.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The second model that will be released in the new construction vehicle series is the Scania CG 17 as a 4-axle construction tipper with the current Meiller trough. The model is equipped with the XT bumper in a yellow/black color scheme.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | November/December 2022 |