Scania CG 17 Empl ULF "Fire department"
Product number:
094375
Listprice:
€39.95
With an adapted body, the popular EMPL industrial fire truck with the current Scania CG 17 cabin will complement the Herpa range of neutral fire-fighting vehicles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With an adapted body, the popular EMPL industrial fire truck with the current Scania CG 17 cabin will complement the Herpa range of neutral fire-fighting vehicles.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.8 g |
| Release Date | May/June 2019 |