Scania CG 17 8×4 dump semitrailer, communal orange
Product number:
309943
Listprice:
€27.95
With the latest Scania 8×4 chassis, the new Scania CG 17 complements Herpa’s municipal orange construction fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.7 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the latest Scania 8×4 chassis, the new Scania CG 17 complements Herpa’s municipal orange construction fleet.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | municipal orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.7 g |
| Release Date | March/April 2019 |