Scania CG 17 6x6 dump semitrailer 3/2, grey
Product number:
316248
Listprice:
€32.95
Another new addition to the gray/yellow construction vehicle fleet is this Scania CG17. The 6x6 all-wheel drive tractor is combined with a 2-axle round body trailer. The series remains in the typical outfit and will have many more variants to come.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Another new addition to the gray/yellow construction vehicle fleet is this Scania CG17. The 6x6 all-wheel drive tractor is combined with a 2-axle round body trailer. The series remains in the typical outfit and will have many more variants to come.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | September/October 2023 |