Scania 4er TL silo semitrailer "Melmer Kunststraße" (A)
Product number:
155540
Listprice:
€28.50
The shipping company was founded as Autofrächterei by the brothers Alois, Johann and Erwin Melmer in 1947 in Wiese in the Austrian Pitztal. Today, 35 silo semitrailers are available for the 40+ employees. Chief executive Rupert Melmer is seeing to it that all trucks have a special look. That’s why numerous showtrucks are in the fleet like this Scania silo semitrailer, which is now also released in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.9 g |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The shipping company was founded as Autofrächterei by the brothers Alois, Johann and Erwin Melmer in 1947 in Wiese in the Austrian Pitztal. Today, 35 silo semitrailers are available for the 40+ employees. Chief executive Rupert Melmer is seeing to it that all trucks have a special look. That’s why numerous showtrucks are in the fleet like this Scania silo semitrailer, which is now also released in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Silo Melmer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.9 g |
| Release Date | January/February 2009 |