Scania 143 Streamline refrigerated semitrailer "Wolter Koops" (Netherlands/Zeevolde)
Product number:
316736
Listprice:
€46.95
It is 1961 when Wolter Koops and Hetty Koops-Boshuis start their own company. Starting with one truck, a second one was added very quickly, as the first one quickly became too small... Over the years, a steady growth followed. After last new vehicles, now a Scania 143 Streamline with roof plate and carrier is implemented in the model. The model appears a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
It is 1961 when Wolter Koops and Hetty Koops-Boshuis start their own company. Starting with one truck, a second one was added very quickly, as the first one quickly became too small... Over the years, a steady growth followed. After last new vehicles, now a Scania 143 Streamline with roof plate and carrier is implemented in the model. The model appears a limited edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | July/August 2023 |