Scania 143 Streamline curtain canvas semitrailer "ASG" (S)
Product number:
303637
Listprice:
€29.50
In the 1990s KA Klippan AB from Sweden operated several Scania Streamline semitrailers with curtain canvas trailers featuring the ASG design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 266 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1990s KA Klippan AB from Sweden operated several Scania Streamline semitrailers with curtain canvas trailers featuring the ASG design.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ASG |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 266 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87.2 g |
| Release Date | September/October 2014 |