Scania 143 SL curtain canvas semitrailer with drop sides "Börje Jönsson"
Product number:
314039
Listprice:
€39.95
Herpa presents a classic from the Swedish freight forwarder Börje Jönsson with this Scania 143 Streamline. The tractor pulls a curtain canvas semitrailer with lateral drop sides.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa presents a classic from the Swedish freight forwarder Börje Jönsson with this Scania 143 Streamline. The tractor pulls a curtain canvas semitrailer with lateral drop sides.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | September/October 2021 |