Scania 143 refrigerated box semitrailer "Sties" (N)
Product number:
309455
Listprice:
€36.95
The former company Sties Thermo Transport A.S. from Norway is still very popular among model vehicle collectors due to its extraordinary color scheme. At first, Herpa is going to release a Scania 143 with refrigerated trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sties Norwegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The former company Sties Thermo Transport A.S. from Norway is still very popular among model vehicle collectors due to its extraordinary color scheme. At first, Herpa is going to release a Scania 143 with refrigerated trailer as one-time Edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Sties Norwegen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Sky blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2018 |