Scania 143 refrigerated box semitrailer „H.E. PAYNE“ (England/Bedford)
Product number:
315661
Listprice:
46,95 €
Richard Payne tours Europe with this beautifully restored Scania Streamline. The semitrailer, formerly used in freight forwarding, now serves the retiree as a “motorhome”. The box trailer has been converted into a mobile home and is luxuriously equipped.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Richard Payne tours Europe with this beautifully restored Scania Streamline. The semitrailer, formerly used in freight forwarding, now serves the retiree as a “motorhome”. The box trailer has been converted into a mobile home and is luxuriously equipped.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | January/February 2023 |