Scania 143 420 V8 Streamline curtain canvas semitrailer „Lechner Trans“
Product number:
313551
Listprice:
49,95 €
Dennis Lechner has made his dream come true by restoring a classic Scania 143 420 Streamline, styling it in the design of his current vehicles. The impressive vehicle, hardly ever seen on the roads today, is realized by Herpa with a matching curtain canvas semitrailer in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | May/June 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Dennis Lechner has made his dream come true by restoring a classic Scania 143 420 Streamline, styling it in the design of his current vehicles. The impressive vehicle, hardly ever seen on the roads today, is realized by Herpa with a matching curtain canvas semitrailer in a unique edition.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | May/June 2021 |