Scania 141 canvas truck trailer „Stjärnströms Akeri“
Product number:
313902
Listprice:
€42.95
Once again, Herpa is devoting its attention to a classic from Scandinavia, which was used by Stjärnströms Akeri between Sweden and Asia in the 1970s. For this model, Herpa will realize a roof rack on the cabin as well as the classic front.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 103 g |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Once again, Herpa is devoting its attention to a classic from Scandinavia, which was used by Stjärnströms Akeri between Sweden and Asia in the 1970s. For this model, Herpa will realize a roof rack on the cabin as well as the classic front.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 103 g |
| Release Date | July/August 2021 |