Scania 141 canvas semitrailer "Wolter Koops"
Product number:
158725
Listprice:
€24.50
The Scania 141 with canvas trailer of the Dutch forwarder Walter Koops is delivered in an authentic 1970s design. The company now also maintains subsidiaries in Germany.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wolter Koops Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Scania 141 with canvas trailer of the Dutch forwarder Walter Koops is delivered in an authentic 1970s design. The company now also maintains subsidiaries in Germany.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wolter Koops Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | July/August 2011 |