SAS Scandinavian Airlines ATR-72-600 – ES-ATD “Skjalm Viking
Product number:
535472
Listprice:
25,95 €
Step by step, all aircraft are receiving the new corporate design, first introduced in 2019, all the way down to the smallest member of the fleet, the ATR-72s. Seven aircraft connect the Scandinavian countries with their neighbors in Norther Europe.
| Manufacturer | ATR |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | SAS |
| Category | WINGS |
| Wings Type | ATR-72 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 54 mm |
| Weight | 34 g |
| Aircraft Registration | ES-ATD Skjalm Viking |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Step by step, all aircraft are receiving the new corporate design, first introduced in 2019, all the way down to the smallest member of the fleet, the ATR-72s. Seven aircraft connect the Scandinavian countries with their neighbors in Norther Europe.
| Manufacturer | ATR |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | SAS |
| Category | WINGS |
| Wings Type | ATR-72 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 54 mm |
| Weight | 34 g |
| Aircraft Registration | ES-ATD Skjalm Viking |
| Release Date | September/October 2021 |