Russian Air Force Tupolev TU-95MS - 184th Regiment / 6950th Donbass Red Banner Air Base, Engels – RF-94127 / 11 red “Vorkuta“
Product number:
571579
Listprice:
89,95 €
55 of these long-range strategic bombers remain active in the three bomber regiments of the Russian Air Force. The 184th Regiment, part of the 6950th Air Base, is headquartered on the Engels-2 air force base. This latest TU-95 model in 1/200 is named for the city of Vorkuta, a mining town in the Koma Repulblic, located at the north end of the Ural Mountains, north of the Arctic Circle. It is the easternmost town on the European continent.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Russian Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-95 |
| Material | metal |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 93 x 260 mm |
| Wingspan | 251 mm |
| Weight | 671 g |
| Aircraft Registration | RF-94127 / 11 red Vorkuta |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
55 of these long-range strategic bombers remain active in the three bomber regiments of the Russian Air Force. The 184th Regiment, part of the 6950th Air Base, is headquartered on the Engels-2 air force base. This latest TU-95 model in 1/200 is named for the city of Vorkuta, a mining town in the Koma Repulblic, located at the north end of the Ural Mountains, north of the Arctic Circle. It is the easternmost town on the European continent.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Russian Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-95 |
| Material | metal |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 93 x 260 mm |
| Wingspan | 251 mm |
| Weight | 671 g |
| Aircraft Registration | RF-94127 / 11 red Vorkuta |
| Release Date | September/October 2021 |