Russian Air Force Tupolev TU-160 "Backjack" / "White Swan" - 6950th Guards Air Base, Engels-2 "IlyaMuromets"
Product number:
559867
Listprice:
86,95 €
This latest production run of the “White Swan”, as this elegant aircraft is called in Russia, is named for Ilya Muromets, the most famous of three knights-errant of Russian legends from medieval times. All 16 currently operational TU-160s are stationed at the Engels-2 air base. Next to an extensive modernization program for the only Mach 2-capable strategic bomber, production of new airframes has recently restarted.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Russian Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-160 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 220 x 70 x 220 mm |
| Wingspan | 178 mm |
| Weight | 603 g |
| Aircraft Registration | RF-94105 Ilya Muromets |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This latest production run of the “White Swan”, as this elegant aircraft is called in Russia, is named for Ilya Muromets, the most famous of three knights-errant of Russian legends from medieval times. All 16 currently operational TU-160s are stationed at the Engels-2 air base. Next to an extensive modernization program for the only Mach 2-capable strategic bomber, production of new airframes has recently restarted.
| Manufacturer | Tupolev |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Russian Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | TU-160 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 220 x 70 x 220 mm |
| Wingspan | 178 mm |
| Weight | 603 g |
| Aircraft Registration | RF-94105 Ilya Muromets |
| Release Date | July/August 2019 |