Rossiya - Presidential Aircraft Ilyushin IL-96-300
Product number:
505024
Listprice:
24,00 €
Rossiya Special Flight Dep. is the successor airline to the former Aeroflot’s state fleet. Flagship are four Ilyushin IL-96-300s, whereas the original of this model novelty with the registration RA-96018 manufactured in 1986 mainly serves to transport the entourage of the president or prime-minister, rather than the president himself.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Rossiya Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-96 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 150 x 50 x 150 mm |
| Wingspan | 120 mm |
| Weight | 137 g |
| Aircraft Registration | RA-96018 |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Rossiya Special Flight Dep. is the successor airline to the former Aeroflot’s state fleet. Flagship are four Ilyushin IL-96-300s, whereas the original of this model novelty with the registration RA-96018 manufactured in 1986 mainly serves to transport the entourage of the president or prime-minister, rather than the president himself.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Rossiya Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-96 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 150 x 50 x 150 mm |
| Wingspan | 120 mm |
| Weight | 137 g |
| Aircraft Registration | RA-96018 |
| Release Date | March/April 2009 |