Rosenbauer Panther 8*8 "Dortmund fire department"
Product number:
090285
Listprice:
59,50 €
At the airport in Dortmund, two of these Rosenbauer FLF Panther are operated. This model is premiered with many details in the true-tothe-original 8x8 version. The one-time edition model will be painted and feature the authentic multicolor prints.
| Manufacturer | Rosenbauer |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dortmund |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 50 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the airport in Dortmund, two of these Rosenbauer FLF Panther are operated. This model is premiered with many details in the true-tothe-original 8x8 version. The one-time edition model will be painted and feature the authentic multicolor prints.
| Manufacturer | Rosenbauer |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dortmund |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 50 mm |
| Weight | 85 g |
| Release Date | November/December 2012 |