Roman Diesel tank semitrailer "Minol"
Product number:
155731
Listprice:
€23.50
The company, whose name was formed from the two initial syllables of mineral oil and oleum (Latin for oil) was founded in 1949. The VEB (owned by the people) state holding company Minol was responsible for provisioning fuels and lubricants in the former GDR. The Herpa model stems from the time around 1980. Tractor is a Roman Diesel, a Rumanian license construction of the MAN F8.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minol |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company, whose name was formed from the two initial syllables of mineral oil and oleum (Latin for oil) was founded in 1949. The VEB (owned by the people) state holding company Minol was responsible for provisioning fuels and lubricants in the former GDR. The Herpa model stems from the time around 1980. Tractor is a Roman Diesel, a Rumanian license construction of the MAN F8.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minol |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | May/June 2009 |