Roman Diesel refrigerated truck trailer „VEB KV Stralsund / Ostseetrans“ (Mecklenburg-Vorpommern / Stralsund)
Product number:
310680
Listprice:
€34.95
The Roman Diesel tractor, which was used by VEB Kraftverkehr Stralsund, pulls a two-axle refrigerated semitrailer. The tractor is imprinted with the corresponding logo.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | VEB KV Stralsund Ostseetrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Roman Diesel tractor, which was used by VEB Kraftverkehr Stralsund, pulls a two-axle refrigerated semitrailer. The tractor is imprinted with the corresponding logo.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | VEB KV Stralsund Ostseetrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.1 g |
| Release Date | September/October 2019 |