Roman Diesel refrigerated box semitrailer "ITIA Sped" (RO)
Product number:
306935
Listprice:
€29.95
A classic of the Romanian forwarder ITIA is released as one-time edition. The blue Roman Diesel 6x4 tractor pulls a two-axle refrigerated box trailer featuring the company design.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ITIA Sped |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.8 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A classic of the Romanian forwarder ITIA is released as one-time edition. The blue Roman Diesel 6x4 tractor pulls a two-axle refrigerated box trailer featuring the company design.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ITIA Sped |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Light blue-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.8 g |
| Release Date | March/April 2017 |