Roman Diesel container semitrailer
Product number:
159463
Listprice:
€19.50
The legendary Roman Diesel, based on the MAN F8 of the 1970s was very common in the former GDR and East Europe, so also as container trailer with a 40 ft. rib container.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The legendary Roman Diesel, based on the MAN F8 of the 1970s was very common in the former GDR and East Europe, so also as container trailer with a 40 ft. rib container.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2012 |