Roman Diesel box semitrailer "Malimo"
Product number:
302616
Listprice:
€24.50
Malimo was a textile machine manufacturer in the former GDR. Herpa will release a small series of GDR vehicles with Malimo logo, starting with the Roman Diesel box semitrailer.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malimo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Malimo was a textile machine manufacturer in the former GDR. Herpa will release a small series of GDR vehicles with Malimo logo, starting with the Roman Diesel box semitrailer.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Malimo |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |