Roman Diesel 6×4 rigid tractor, light blue / white roof
Product number:
310567
Listprice:
€17.95
In the countries of Eastern Europe, the Roman Diesel tractor was very often used with a roof in white, contrasting in color. Herpa will initially offer the models in stencil-painted brown-red and light blue, each with a white roof.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the countries of Eastern Europe, the Roman Diesel tractor was very often used with a roof in white, contrasting in color. Herpa will initially offer the models in stencil-painted brown-red and light blue, each with a white roof.
| Manufacturer | Roman Diesel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | light blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38.5 g |
| Release Date | July/August 2019 |