Renault T Zugmaschine, red
Product number:
310635
Listprice:
€14.95
New type! The long wait has been worthwhile: Herpa realizes the new Renault T high-roof tractor with its striking cab, based on the current Volvo chassis, true to the original. The model will initially be produced in a limited edition in red.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.8 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The long wait has been worthwhile: Herpa realizes the new Renault T high-roof tractor with its striking cab, based on the current Volvo chassis, true to the original. The model will initially be produced in a limited edition in red.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.8 g |
| Release Date | September/October 2019 |