Renault T refrigerated box semitrailer "Dachser"
Product number:
310970
Listprice:
€39.95
The current Renault T tractor has also found its way into the extensive fleet of transport giant Dachser. In combination with a refrigerated trailer, the Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | November/December 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current Renault T tractor has also found its way into the extensive fleet of transport giant Dachser. In combination with a refrigerated trailer, the Herpa model is produced in a unique edition.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | November/December 2019 |