Renault T chemical chromium tank semitrailer „Rüberg“
Product number:
312721
Listprice:
€39.95
Models of the shipping company Rüberg from Menden are not new at Herpa: as early as 1993, models were produced by Herpa for Rüberg. The current Renault T of Spedition Rüberg from Menden in the Sauerland region of Germany pulls a chrome-plated chemical tank trailer. The Herpa model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Models of the shipping company Rüberg from Menden are not new at Herpa: as early as 1993, models were produced by Herpa for Rüberg. The current Renault T of Spedition Rüberg from Menden in the Sauerland region of Germany pulls a chrome-plated chemical tank trailer. The Herpa model is produced in a one-time edition.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.9 g |
| Release Date | January/February 2021 |