Renault T box semitrailer "SFT Transporte / Partyauflieger"
Product number:
311243
Listprice:
€42.95
Sascha Fleischmann constructed this trailer especially for use at truck meetings and festivals, and he is also known for the Phil Collins truck. Inside, it is equipped with a kitchen. The exterior design is by Jörg Wolke Design from Schmalkalden in Thuringia.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Sascha Fleischmann constructed this trailer especially for use at truck meetings and festivals, and he is also known for the Phil Collins truck. Inside, it is equipped with a kitchen. The exterior design is by Jörg Wolke Design from Schmalkalden in Thuringia.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | January/February 2020 |