Renault R5
Product number:
024457
Listprice:
8,82 €
The first R5, which also served as the original for this new H0 model, was manufactured from 1972 until 1984. Originally, it was designed as addition to the R4 and a more modern and cheaper to produce alternative to the R6. But the R5 became a sales success in the 1970s. The 1/87 Herpa model will be released in orange. Many printed details and chromium-plated decoration were also part of the 1970s classic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 8 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first R5, which also served as the original for this new H0 model, was manufactured from 1972 until 1984. Originally, it was designed as addition to the R4 and a more modern and cheaper to produce alternative to the R6. But the R5 became a sales success in the 1970s. The 1/87 Herpa model will be released in orange. Many printed details and chromium-plated decoration were also part of the 1970s classic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 8 g |
| Release Date | July/August 2010 |