Renault R 360 refrigerated box semitrailer „PEKAES“
Product number:
313087
Listprice:
€39.95
Poland is home to the Pekaes transport company, which was already operating internationally with its vehicles in the 1970s. Herpa will realize the classic Renault tractor with a refrigerated trailer from the same era.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Poland is home to the Pekaes transport company, which was already operating internationally with its vehicles in the 1970s. Herpa will realize the classic Renault tractor with a refrigerated trailer from the same era.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | March/April 2021 |