Renault R 360 6×4 ballast trailer semitrailer with four ballast weights "Franz Bracht"
Product number:
311434
Listprice:
€49.95
Crane rental, industrial assembly, heavy-duty transport, and working platforms are Franz Bracht’s core businesses. The company has used more than ten of these Renault 6x4 tractors for many years, all of which have been characterized by their low fuel consumption. Herpa realizes this classic with a ballast trailer loaded with four weights.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franz Bracht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 146.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Crane rental, industrial assembly, heavy-duty transport, and working platforms are Franz Bracht’s core businesses. The company has used more than ten of these Renault 6x4 tractors for many years, all of which have been characterized by their low fuel consumption. Herpa realizes this classic with a ballast trailer loaded with four weights.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Franz Bracht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 146.5 g |
| Release Date | January/February 2020 |