Renault Premium fuel tank semitrailer "Shell"
Product number:
153270
Listprice:
€22.00
For the first time, this new Renault Premiere model is operated as refueling tank truck without the smoke deflectors. The model will be released in the current design of the mineral oil company Shell.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | May/June 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the first time, this new Renault Premiere model is operated as refueling tank truck without the smoke deflectors. The model will be released in the current design of the mineral oil company Shell.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 80 g |
| Release Date | May/June 2007 |