Renault Premium container semitrailer "Hapag Lloyd"
Product number:
153652
Listprice:
€23.00
After a Renault Magnum in Hapag Lloyd design was already released in 2006, we continue with another Renault in 2007. This time it is the somewhat smaller Premium loaded with a 20ft. „Open Top“ container. The 20ft. Open Top container is a mold novelty. The roof of the container is just a canvas cover to load it from the top. The tractor will – just like the 2006 model – be orange while the container is designed in Hapag Lloyd colors.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hapag Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a Renault Magnum in Hapag Lloyd design was already released in 2006, we continue with another Renault in 2007. This time it is the somewhat smaller Premium loaded with a 20ft. „Open Top“ container. The 20ft. Open Top container is a mold novelty. The roof of the container is just a canvas cover to load it from the top. The tractor will – just like the 2006 model – be orange while the container is designed in Hapag Lloyd colors.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hapag Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 65.5 g |
| Release Date | November/December 2007 |