Renault Magnum silo semitrailer "Bositra" (NL)
Product number:
240710
Listprice:
€24.50
Bositra actually stands for Borkener Silo-Transport. The Borkener’s have mainly specialized in transporting animal feed – in 2002, Bositra was even the first company being awarded the GMP certificate for professional animal feed transports. This model was produced exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bositra |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cremefarben |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 01/2007 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Bositra actually stands for Borkener Silo-Transport. The Borkener’s have mainly specialized in transporting animal feed – in 2002, Bositra was even the first company being awarded the GMP certificate for professional animal feed transports. This model was produced exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bositra |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Cremefarben |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 01/2007 |
| Limited quantity | 500 |