Renault Magnum rigid tractor "Apes Truck" PC
Product number:
266178
Listprice:
€23.09
A truck highlight for the eXtra online shop. The original Renault Magnum belongs to Stefan Zitzmann from Forchheim in Northern Bavaria, and was designed by airbrush artist Walter Rosner.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ke-Ro |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 08/2003 |
| Limited quantity | 650 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A truck highlight for the eXtra online shop. The original Renault Magnum belongs to Stefan Zitzmann from Forchheim in Northern Bavaria, and was designed by airbrush artist Walter Rosner.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ke-Ro |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 08/2003 |
| Limited quantity | 650 |